Založ si blog

Ani čakáreň, ani záchod. Iba nové stĺpy. To sú slovenské železnice

zeleznica-flickrNáhodou som v počítači objavil tento takmer tri roky starý a zatiaľ neuverejnený text. Nepamätám si, prečo som ho vtedy nepoužil, a neviem, či je ešte aktuálny – odvtedy som vlakom necestoval. Ale hádam sa toho toľko za tri roky nezmenilo:

Ak by som práve nesedel vo vlaku, nikdy by som tento post nenapísal. Ale sedím (v ňom), som sám, mám pohodlie, mobilný internet a dosť času.

Vlakom som naposledy cestoval niekedy okolo roku 1995. A to už bola z núdze cnosť, pravidelným železničným cestujúcim som prestal byť začiatkom 90. rokov. Býval to svetlý moment v živote študenta vracajúceho sa z nudného víkendu u rodičov. Konškoláci, kamaráti zo strednej školy, bývalé aj potenciálne budúce frajerky, teplé pivo zo staničných bufetov, karty a občas aj skriptá.

Dôležité boli úplne iné veci ako dnes. Napríklad či mi pokladníčka uzná dávno neplatný študentský preukaz na zľavu. Či nájdem voľné miesto v smradľavom kupé a neprestojím tri hodiny na ešte viac zapáchajúcej chodbe. Ak sa voľné miesto našlo niekde v blízkosti náhodnej známosti zo sobotňajšej diskotéky, cesta sa zdala byť až príliš krátka… Bolo to dávno, ale základné veci okolo cestovania železnicou si pamätám. Preto si trúfam porovnávať so súčasnosťou.

Čo sa zmenilo? Konduktor už na mňa nevyskakuje tak ako kedysi. Jasné, tridsiatnik má predsa len iný prirodzený rešpekt ako -násťročný študent. Takže toto plusový bod nie je.

Vlak je zarážajúco poloprázdny, v kupé (páchne rovnako ako kedysi) som sám. Počas cesty v pohode vybavím maily, napíšem blogpost. Ale o moje internetové pripojenie sa železnice nijako nezaslúžili, wifina sa v tomto vlaku nekoná. Nízky počet cestujúcich asi tiež nie je plusový bod.

Čo je naozaj nové, sú moderné trolejové stožiare z betónu pozdĺž skoro celej trate. Asi kvôli nim mal rýchlik Košice – BA v Novom Meste nad Váhom ohlasované 45-minútové (v skutočnosti 30-minútové) meškanie. Inak z nich cestujúci nemá nič.

Hrubá reťaz na dverách s nápisom „Čakáreň pre cestujúcich“ a zamknuté staničné záchody boli pre mňa tiež novinka. V Hornej Štubni som si pred 20 rokmi v čakárni rozbalil spacák a počkal na prvý ranný vlak. To, že ma odtiaľ nikto nevyhodil, som bral ako samozrejmú službu. Veď som si kúpil lístok. Podobne staničné záchody – vždy strašne smrdeli, ale slúžili. V 21. storočí sa nekoná ani čakáreň, ani záchod. Našťastie je vonku celkom fajn a lavičky na peróne zatiaľ nikto nezamkol.

Uzavriem to. Podľa mňa každý, kto má možnosť vybrať si iný druh dopravy ako železnica, nech neváha a berie to druhé. Minimálne na stredné a krátke vzdialenosti. Aj za cenu vyšších nákladov a ekologických výčitiek svedomia. Tie nervy za to nestoja. Bola to síce jednorazová náhodná skúsenosť, ale nevidel som ani len náznak klientskeho prístupu. Ani trochu snahy presvedčiť ľudí, že železnica je cool, že sa ňou dobre cestuje, že počas cesty sa dá vybaviť veľa vecí alebo sa zabaviť s priateľmi.

Ľudia nie sú blbí, prišli by na to aj sami. Zavreté záchody všetko pokazia.

::: /// :::

Napísané na trase Nové Mesto nad Váhom – Bratislava, streda 6. júna 2007, cca 21:00 h

Ilustrácia – http://www.flickr.com/photos/scalleja/ / CC BY-SA 2.0

Sčítanie 2011: Pri prihlasovaní sa do elektronického formulára si dávajte pozor (Aktualizácia)

21.05.2011

Aktualizácia 21. mája 20:00: Chyba sa našla - v mojej nepozornosti, na ktorú ma naviedlo papierové tlačivo s identifikátorom. Úplne triviálna vec. Namiesto zvýraznenia posledných šiestich znakov viac »

Valentínsky rozchod, pri ktorom magiobox takmer vyletel von oknom

15.02.2011

Obálku som otvoril na Valentína. Nasledoval dlhý telefonát do Košíc. Vysvetlila mi to jasne a bez zbytočných emócií. Otvoril som okno, nech mi mrazivý vzduch schladí hlavu. Dokážem trafiť viac »

Voličomer – trochu spamu na podporu jednej ankety

06.05.2010

Pravda.sk dnes spustila celkom milú anketu s názvom Voličomer. Nie je to žiadny prieskum voličkých preferencií. Princíp je v tom, že (napríklad) som už prakticky rozhodnutý voliť nejakú stranu, viac »

Bašár al-Asad

Sýrsky prezident Asad plánuje na budúci rok navštíviť Krym

16.10.2018 11:25

Sýrska vláda už v súčasnosti rokuje o zriadení pravidelnej leteckej linky ktorá bude spájať Sýriu s Krymom.

Gabriel Šípoš, Transparency international

Vranov nad Topľou obhájil pozíciu najtransparentnejšieho mesta

16.10.2018 11:17

Vyplýva to z aktuálneho rebríčka transparentnosti miest, ktorý zostavila mimovládna organizácia Transparency Iternational Slovensko.

Tomio Okamura

Okamurove výroky o rómskom koncentračnom tábore nie sú trestným činom

16.10.2018 11:09

Okamura v januári povedal, že tábor v Letoch nebol oplotený a bol v ňom voľný pohyb.

parlament, prezident, prejav, stav republiky, Kiska, Kotleba - L

O voľné miesto v Správnej rade Ústavu pamäti národa sa uchádzajú traja kandidáti

16.10.2018 10:58

Opätovne bude kandidovať aj Branislav Borovský, ktorého navrhol nezaradený poslanec Richard Vašečka.

Jaroslav Matyáš

Len tak mimochodom

Štatistiky blogu

Počet článkov: 7
Celková čítanosť: 25604x
Priemerná čítanosť článkov: 3658x

Autor blogu